rynek w Poznaniu
O Poznaniu

Poznań obecnie

Kulturalne wizytówki Poznania

  • Poznań to początki państwa polskiego, to tutaj „zaczęła się Polska. Poznań wespół z Gnieznem był pierwszą stolicą Polski. Po dziś dzień pozostaje stolicą i największym miastem Wielkopolski – jednego z głównych regionów państwa.
  • Poznań to miasto tolerancji i otwartości na inne kultury. Od kilku stuleci Poznań jest miejscem współistnienia Polaków z przedstawicielami innych narodowości (Niemcy, Żydzi, Włosi, Grecy, Szkoci, Węgrzy, itd.). Tolerancja oraz praktyczne podejście do życia, cechujące wiele pokoleń poznaniaków, zaowocowały niespotykanym gdzie indziej fenomenem historii Bambrów poznańskich.
  • Poznań to zabytki. Poznańskie zabytki pamiętają zarówno dawnych władców Polski, jak i czasy bujnego rozwoju miasta – „złoty wiek XVI”. Monumentalne, reprezentacyjne gmachy współistnieją tu z przepięknymi kamieniczkami o zróżnicowanej architekturze, a szerokie ulice i ruchliwe arterie miejskie z urokliwymi zakątkami Starego Miasta.
  • Spacer po przestrzeniach Traktu Królewsko-Cesarskiego to odkrywanie śladów m.in. Mieszka I, Napoleona oraz królów pruskich i cesarzy niemieckich. Spośród nich – Wilhelm II zbudował tu potężny zamek cesarski, będący jedną z największych tego typu rezydencji w Europie.
  • Każda z części Poznania ma swój specyficzny charakter. Każdy może wybrać między magią średniowiecznego Ostrowa Tumskiego i Śródki, renesansowo – barokowym klimatem Starego Miasta, wielkomiejską atmosferą Śródmieścia oraz secesyjnych Jeżyc, Łazarza i Wildy.
  • Poznań to teatr. Zarówno ten klasyczny jak i awangardowy. Stolicę Wielkopolski uważa się za zagłębie teatru alternatywnego: Teatr Ósmego Dnia, Teatr Biuro Podróży; Teatr Strefa Ciszy, Teatr Porywaczy Ciał oraz Teatr Usta Usta Republika od wielu lat zdobywają laury na międzynarodowych festiwalach teatralnych. 2 razy w roku Poznań opanowuje teatralne szaleństwo – Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Malta” oraz Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Maski” to przedsięwzięcia, które zmieniają ulice miasta w największa scenę teatralną w Polsce.
  • Poznań to kino. Parę miesięcy wcześniej, zanim paryscy bracia Lumiere pokazali światu swoje odkrycie, miała miejsce w Poznaniu pierwsza premiera kinematograficzna. Zapowiedzią przyszłej świetności kina były odkrycia Ottomara Anschütza z Wielkopolski. Poznaniacy słyszeli o kinie na długo przed jego głośnymi narodzinami. Obecnie w mieście funkcjonuje 6 kin studyjnych, 4 obiekty wielosalowe (Kinepolis to 3 największe kino na świecie). Poznań zajmuje pierwsze miejsce pod względem liczby widzów na 1000 mieszkańców w Polsce. Odbywają się tu Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Off Cinema” oraz Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza „Ale Kino!”. Całości dopełniają przeglądy twórczości kin narodowych oraz kina niezależnego.
  • Poznań to galerie. Na koneserów sztuki czeka ponad 50 galerii. Wiele prac powstaje w Akademii Sztuk Pięknych, gdzie wykłada czołówka polskich artystów. Międzynarodowe Triennale Rzeźby, Festiwal Performance – to jedne z najciekawszych forów prezentacji sztuki w Polsce. Poznań to również rzeźba nowoczesna. W parku na Cytadeli znajduje się – pierwsza w Polsce – plenerowa realizacja Magdaleny Abakanowicz.
  • Poznań to muzea. W Poznaniu funkcjonuje ponad 25 placówek muzealnych. Dla amatorów: malarstwa, rzeźby, sztuki użytkowej, zabytkowych samochodów, egipskich mumii, militariów, itd. … Muzea bardziej zwyczajne i unikatowe, jak choćby jedno z trzech w Europie Muzeów Instrumentów Muzycznych zaspokoją potrzeby najbardziej wymagającego turysty.
  • Poznań to muzyka. Klasyczna?, jazz?, soul?, rock?, a może hip-hop? Każdy meloman znajdzie coś dla siebie. Koncerty odbywają się w różnorakich miejscach: kościołach, klubach, pubach, placach, parkach. Wśród licznych festiwali, koncertów konkursów wyróżnia się Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego, który jest najstarszym skrzypcowym konkursem na świecie.
  • Poznań to taniec. Poznań to kolebka teatru tańca. Stąd pochodzą takie sławy baletu jak Olga Sawicka, Conrad Drzewiecki i Ewa Wycichowska. Pod jej dyrekcją funkcjonuje Polski Teatr Tańca. Charakteryzuje go przekraczanie granic rodzajowych, technicznych i stylistycznych, poszukiwanie nowych przestrzeni teatralnych. Corocznie organizowane są największe w Europie Międzynarodowe Warsztaty Tańca Współczesnego oraz Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca.
  • Poznań to 130 tysięcy studentów, kilkadziesiąt wyższych uczelni państwowych i prywatnych. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Akademia Medyczna Akademia Wychowania Fizycznego, Akademia Rolnicza, Politechnika Poznańska, Akademia Ekonomiczna, Akademii Muzycznej i Akademii Sztuk Pięknych należą do czołówki polskich uczelni. Chętni do studiowania mają do wyboru 119 kierunków nauczania.
  • Poznań to „okno na świat„. Przez blisko 80 lat Poznań dzięki Międzynarodowym Targom Poznańskim nazywano polskim „oknem na świat”. Do dzisiaj Targi Poznańskie pozostają najważniejszym polskim oknem wystawowym, głównym miejscem promocji polskiej gospodarki oraz spotkań polskiego i zagranicznego biznesu. Klasyfikowane na 21 miejscu w świecie, wyprzedzają swoim potencjałem m.in. Brno, Moskwę, Barcelonę, Lipsk i Londyn. Obecnie, co roku odbywa się ponad 50 wystaw.
  • Poznań to kongresy i konferencje. Będąc miastem o bogatej, ponad tysiącletniej historii i tradycji spotkań, Poznań dynamicznie się rozwija w dziedzinie kongresów i konferencji, zarówno pod względem infrastruktury kongresowej, jak i wzrastającego ruchu uczestników spotkań. Co roku odbywa się w Poznaniu ponad 2.000 konferencji i kongresów różnej wielkości, które wykorzystują potencjał naukowy miasta oraz dynamicznie rozwijającą się gospodarkę. W 2008 roku Poznań będzie gościł ponad 10 tysięcy gości w ramach Konferencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu. Poznań 2008. Sesja odbędzie się w dniach 1-12 grudnia 2008 r.
  • Poznań to gospodarz Euro 2012. Nowoczesna infrastruktura, sympatyczni ludzie, dobra organizacja, wspaniali kibice, niezapomniana atmosfera to słowa, które najlepiej charakteryzują Poznań jako gospodarza meczy Euro 2012.
  • Poznań to tradycja. Poznaniacy znani są z kultywowania regionalnych tradycji, kuchni i języka. Najbardziej znane przejawy lokalnej tożsamości Poznania to:
    • Kuchnia wielkopolska (pyzy drożdżowe, plendze, szagówki (kluski), pyry z gzikiem, rogale marcińskie, rura, Eintopf (zupa jarzynowa), brzdąc (ciasto)
    • Gwara i obyczaje (Stary Marych – Blubry Starego Marycha, Imieniny Miasta – Piotra i Pawła)
    • Imprezy ludyczne: Dni Świętomarcińskie – imieniny ulicy, Święto Pyry, uroczysta procesja na Boże Ciało z udziałem odświętnie ubranych Bamberek, Jarmark Świętojański, Dni Ułana;
    • Tradycje rzemieślnicze: cukiernicy, lutnicy, aptekarze;
    • Wartości: porządek, pracowitość, rzetelność, gospodarność;
  • Poznań to clubbing. „Clubbing, człowieku! To jest to, czym jarają się wszyscy ludzie w Poznaniu!”. Na amatorów nocnych rozrywek czekają klimatyczne puby oraz kluby. Eskulap, Blue Note, SQ Klub to obowiązkowe punkty na nocnej mapie miasta.
  • Poznań to design. Jeśli zestawić nazwiska najlepszych designerów w Polsce to w większości są oni wychowankami poznańskich uczelni, pochodzą z Poznania lub pracują dla jednej z wielkopolskich firm. Szczególnie aktywne są branże: meblarska, odzieżowa, wydawnicza lub agencje reklamowe. Sektory te promowane są podczas targów branżowych, które organizowane są przez Międzynarodowe Targi Poznańskie.
  • Poznań to technologie. Do listy najlepszych informatyków w Polsce i na świecie wpisują się nasi poznańscy studenci i naukowcy. Wygrywają oni co roku światowe konkursy (na przykład Imagine Cup, World Cup), z których wiele z nich dotyczy branży multimedialnej.

POZNAŃ TO EUROPEJSKA STOLICA KULTURY 2016!

Możliwość komentowania Poznań obecnie została wyłączona